- Ta dogodek je minil.
GS: Otvoritev razstave // Tadej Droljc – Večerja s hiperobjektom
24 junija, 2022 @ 20:00 - 22:00
Tadej Droljc: Večerja s hiperobjektom
Avdiovizualna instalacija
24. junij 2022—16. julij 2022
Odprtje razstave in dogodek: petek, 24. junij 2022, ob 20. uri
V Galeriji Simulaker se z razstavo Večerja s hiperobjektom samostojno predstavlja Tadej Droljc. Gre za večkrat nagrajenega avdiovizualnega umetnika, ki je aktiven v tujini in doma. Za njegovo ustvarjanje so značilni sodobni umetniški pristopi na presečišču elektronske glasbe, računalniško generiranih avdiovizualnih kompozicij in drugih oblik intermedijske umetnosti. Njegov najnovejši projekt – Večerja s hiperobjektom – je producentsko podprl novomeški zavod LokalPatriot v sklopu konS ≡ Platforme za sodobno raziskovalno umetnost.
_______________________
»Koncept človeka je inherentno zvezan s konceptoma narave in tehnologije. Skozi različne časovnice se ti vseskozi deteritorializirajo, spajajo v nove konstelacije in prehajajo v vodstvo. Na začetku je narava določevala človeka (in tehnologijo), medtem ko se je v moderni človek odcepil od narave in ustvaril lastno zgodovino. A situacija je danes drugačna. Svet je postal filozofski laboratorij[1], saj je v ospredje prvič stopila tehnologija in ne človek ali narava. Tehnologija je najprej subsumirala naravo, nato pa se je spravila še na človeka. Očitala mu je njegov odnos in pristranskosti ter predvsem nepojasnjeno domnevo, da nekatere stvari niso zanjo: zakaj je npr. menil, da v jeziku nima mesta, četudi zmore komunicirati, zakaj naj ne bi razumela pomena, četudi je jezik predvsem (logično-formalni) sistem in šele nato komunikacijsko sredstvo. Podobno kot pri teoriji aerodinamike, kjer sta letalo in ptič dve hardver implementaciji iste teorije, je pred nami umetniški objekt, ki opozarja, da kreativnost, misel, jezik in/ali inteligenca niso kategorije, ki bi bile ekskluzivno v domeni človeka. Hiperobjekt je del nove splošnosti, v katero mora zamejeno polje človeka šele dodobra vstopiti.«
Maks Valenčič
[1]Rees, T. (2022). Non-Human Words: On GPT-3 as a Philosophical Laboratory. Dædalus. Dostopno prek https://www.amacad.org/…/non-human-words-gpt-3…
_______________________
Tadej Droljc (1981) je slovenski umetnik in kreativni programer, ki ustvarja na stičišču zvoka, slike in svetlobe.
Za svoje delo je bil Tadej nagrajen z Lumen Prize Student Award, štipendijo Dennisa Smalleyja za elektroakustično glasbo, na Madatacu pa je prejel nagrado za najbolj obetavnega video umetnika. Doktorsko raziskavo je opravil na Center for Research in New Music na Univerzi v Huddersfieldu in zanjo prejel nagrado za izjemno delo. Njegov skupinski projekt Synspecies je prejel nagrado Edigma Semibreve in se uvrstil v ožji izbor za nagrado Lumen v kategoriji gibljive slike.
Tadej je nastopal in razstavljal na festivalih, kot so Ars Electronica, pariški bienale NEMO, L.E.V., Brighton Digital Festival, Semibreve, Sonica Glasgow, Lunchmeat, Node in drugih. V okviru sodelovanja z Ars Electronica Future Lab pri projektu Immersify je bilo njegovo delo, ki je trajno razstavljeno v projektnem prostoru Deep Space 8K, predstavljeno na dogodkih, kot so Inter BEE Tokyo, IBC Amsterdam in Marché du Film – Festival de Cannes.
_______________________
Umetnik (avdiovizualna kompozicija, intermedijsko programiranje): Tadej Droljc
Kuratorska podpora: Adrijan Praznik
Organizacija in vodenje projekta: Gašper Beg, Adrijan Praznik
Spremno besedilo: Maks Valenčič
Tehnično oblikovanje konstrukcije: David Mulalić
Tehnično oblikovanje mehatronskih delov: Igor Vuk
Programiranje: Luka Frelih, Društvo Ljudmila
Mizarska dela: Janez Robavs
CNC programiranje: Gregor Stupica
Tehnična pomoč: Maid Hadžihasanović
Foto: Ajda Schmidt
Podpora: Kreativna četrt Barutana Kamnik, Javni zavod za kulturo Kamnik in Zavod Projekt Atol
Posebna zahvala: Kulturno društvo Priden možic, MC Kotlovnica in Ivo Droljc
Producent projekta: zavod LokalPatriot | konS ≡ Platforma za sodobno raziskovalno umetnost
Projekt sofinancirata: Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj
Delovanje Galerije Simulaker podpira Mestna občina Novo mesto.